زمستان فصل استراحت و خواب بسیاری از گیاهان بوده و همچنین آماده شدن برای شکوفایی در فصل بهار است. این طبیعی است که در شرایط عادی ( غیر گلخانه ای ) در فصل زمستان گل های شما رشد چندانی نداشته باشند برگهایشان بریزد یا گاها خشک شوند . اما امر مهم این است که ما برای فصل بهار گل های زیبای خود را داشته باشیم .

بعضی از گل ها مثل شمعدانی ، و کالانکوئه تا حدودی در مقابل سرما مقاوم هستند اما باید آنها را از جریانات سرد محفوظ داریم . گوشه های حیاط یا زیر درختان می تواند جای مناسبی برای نگه داشتن این قبیل گیاهان باشد.گل هایی مثل کالانکوئه برای آنکه در فصل بهار گلدهی داشته باشند باید در فصل زمستان به اندازه کافی از نور خورشید بهره مند گردند.

گل هایی مثل حسن یوسف در سرمای شدید خشک می شوند و باید در جایی مناسب نگه داری شوند. داخل منزل و فضای سبز داخل منزل جایگاه مناسبی می باشد . دقت داشته باشید ممکن است در این دوره از جذابیت برگ های حسن یوسف کاسته شود . جای نگرانی نیست با رسیدن فصل بهار و انتقال گلدان به مکان مناسب دوباره جذابیت خود را به دست می آورند.

مواظب باشید کاکتوس هایتان را در زمستان بیش از اندازه آبیاری نکنید. اگر در محل اقامت شما باران زیاد می بارد، کاکتوس های خود را از باران محفوظ بدارید . زیاد مرطوب بودن خاک گلدان کاکتوس ها در زمستان باعث پوسیدگی و از بین رفتن کاکتوس شما می شود.

ساقه های گل هایی مثل برگ بیدی بنفش نخل مرداب گل قلم زن ( در فضای باز ) در زمستان کاملا خشک می شود . نیاز به تلاش برای جلوگیری از این اتفاق نیست زیرا ریشه های این گیاهان زنده اند و این خواب زمستانی برای گیاهان شما مناسب می باشد تا در فصل بهار زیبایی کمال خود را به نمایش بگذارند. از ریشه های این قبیل گیاهان مراقبت کنید و مواظب باشید محل ریشه های این گیاهان عمل شخم زنی انجام نشود.

گل هایی مثل گل ناز آفتابی و پریوش در زمستان کاملا خشک می شوند و برای داشتن گلدان این گل ها در سال جدید باید بذر آنها را جمع آوری کنید یا اینکه از گلدان خشک شده آنها تا فصل بهار مراقبت کنید. بذرهای به جا مانده در گلدان در فرصت مناسب رشد می کنند . شما باید به این گلدان ها در نزدیک های بهار منظم آب دهید.

·         چند نکته مهم :

–          از هرس کردن گل های خود تا اواخر زمستان بپرهیزید .

–          از ابیاری زیاد گلدان های خود اجتناب کنید این امر سبب پوسیده و از بین رفتن گیاه شما در بعضی موارد می شود.

–          گل های خود را از جریانات سرد محفوظ بدارید. آنها را در ارتفاعات حیاط ( مثل روی دیوار )  نگذارید .

–          از کاشت ، تعویض گلدان و یا خاک گلدان در بیشتر موارد دوری کنید.

–          مراقب آبیاری گل های فضای داخل منزل نیز باشید. از آبیاری زیاد آنها نیز بپرهیزید.

–          مواظب گلدان های نزدیک بخاری باشید هوای گرم و نزدیک بودن به بخاری برای بعضی از گل های آپارتمانی خطرناک می باشد.

–          در دوره یخبندان مواظب باشید آب میان ساقه ها و برگ های گیاه شما جمع نشود.

Similar Posts